BESOB BAĞLI ODALARIN BAŞKANLARINA YÖNELİK SGK TARAFINDAN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

BESOB BAĞLI ODALARIN BAŞKANLARINA YÖNELİK SGK TARAFINDAN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Okunma Sayısı: 1237
Haber Tarih: 12/12/2014

Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde yapılan toplantıda SGK İl Müdürü Erhan ÇAVUŞ ve SGK Denetmeni Fikret ÖZDEMİR, Birlik Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri ile beraber merkezdeki oda başkanlarına kayıtlı istihdamı teşvik çalışmaları çerçevesinde bilgi verdiler.

SGK İl Müdürü Erhan ÇAVUŞ yaptığı konuşmada, 2015 yılında denetlemelerden önce istiyoruz ki bütün esnaflarımızı bilgilendirelim. Esnafımız bilmiyordum, duymadım, haberim yoktu demesin. Sosyal Güvenlik Kurumunun bilindiği üzere cezaları ağır, üstelik geriye dönük olduğu için büyük miktarlara çıkabiliyor. Biz istiyoruz ki işverenin SGK açısından  yapması gerekenleri bilmesi lazım. Yanında çalışanları mutlaka sigortalı yapması, çalışanların haklarını vermesi açısından çok önem arzetmektedir. Kişiler nasıl sigorta yapılır. Nelere dikkat etmeliyiz. Part-time ve saatli çalışırsa nasıl sigortalı yapılacaklar bunları esnaf odalarımızın üyeleri ile ilgili yapacakları toplantılarda bizleri çağırırsanız biz bunları anlatmak ve bilgilendirmek istiyoruz. Yine kurum denetmenlerimiz 2015 Ocak ve Şubat aylarında sahada, işyerlerine uğrayarak esnafımızı bilgilendirecekler. Burada dikkat etmemiz gereken konu kayıt dışı işçi çalıştırıldığı zaman cezalar geriye dönük alındığı için yüksek miktarlara hatta küçük esnafın ödeyemeyeceği miktarlara çıkabiliyor. Bu gibi sıkıntılara işverenlerimiz düşmemesi için biz önce bilgilendirmek istiyoruz.

            SGK denetmeni Fikret ÖZDEMİR, İl Müdürümün dediği gibi biz önce işverenlerimizi bilgilendireceğiz. İşverenlerimizin sigortalı çalıştırırken nelere dikkat etmesi gerekir, bunları anlatacağız. Gerekirse bu bilgilendirmeleri broşürlerle destekleyeceğiz. Biz önce bilgilendirme ve rehberlik yapacağız. Bunun için oda başkanı olarak sizler talep ettiğiniz takdirde üyelerinizi bilgilendirmeye her zaman hazırız.

            Toplantıda oda başkanlarının sordukları soruları, SGK İl Müdürü ve SGK  denetmeni cevaplandırdılar.

            İl Müdürü ayrıca Torba Yasa ile ilgili yapılandırmalar 31.01.2015 tarihine uzatıldığının ve Yapılandırmalarda Halk Bankasının Kredi verdiğini ve bankaya gidilmeden banka elemanlarınca kurumda ayrılan kısımda bu kredilendirmeleri taksitlendirmeleri anında yapabildiklerini söyledi.

            SGK İl Müdürü toplantının sonunda “Genel Sağlık sigortası” hakkında geniş bilgiler verdi.

            Birlik başkanımız Tahir GAYRET,  SGK İl Müdürü Erhan ÇAVUŞ ve Denetmen Fikret ÖZDEMİR’e bu önemli bilgileri verdikleri için, Oda Başkanlarının da toplantıya katıldıkları için teşekkür ederek toplantıyı bitirdi.

 

 


Duyurular

Etkinlik Takvimi

BESOB

Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Tel: (0374) 215 55 71
GSM:(0530) 541 18 11
Faks: (0374) 213 25 58