27. AHİLİK HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

27. AHİLİK HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Okunma Sayısı: 952
Haber Tarih: 27/09/2014

Sanat ve Ticaretin, yardımlaşma ve ahilik kültürünü anma, yaşatma ve kutlama etkinlikleri Anıt Park’ta yapılan törenle başladı.

Anıt park’taki törene, Vali Yardımcısı H.Necdet ÖZEROĞLU, Belediye Başkan Yardımcısı İhsan AĞCAN, İl Müftüsü İzani  TURAN, Milli Eğitim Müdürü İbrahim ÇAVUŞOĞLU, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Tahir GAYRET, Başkan Vekili Selahattin AYEN, Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet YOLTAŞ, çok sayıda esnaf odası başkanı ve esnaf sanatkarlar, Öğretmen ve Öğrenciler iştirak ettiler.

            Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Tüm esnaf ve sanatkarlar adına,  Anıta çelenk’i Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Tahir GAYRET koydu.

            Kutlamalar Vali Ahmet ZAHTEROĞULLARI’nın katılımıyla  Necip Fazıl Kültür merkezinde devam etti. Necip Fazıl Kültür Merkezindeki program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Ahilik Kültürünü anlatan slayt gösterimi yapıldı.

Protokol konuşmalarının ilkini Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan’ı  Tahir GAYRET yaptı.Tahir GAYRET konuşmasında, Ahiliği kısaca tanıtırken Ahiliğin iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısaca bütün güzel meziyetlerin birleştiği sosyo-ekonomik bir düzen olduğu, kurucusunun Ahi Evran Hazretlerin olduğunu söyledi. Ahilik Felsefesinin temel anlayışının, toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak ve aralarında dayanışma kurulmasını sağlamaktır. Bir toplumda birlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsur müşterek değerlerin korunması ile mümkün olacağını belirtti. Türklerin Anadolu’da bin yıldan beri varlığını sürdürmelerindeki sır Ahilik anlayışı içerisinde bu değerlere saygı göstermeleridir. Bu anlayışa göre din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit muamele yapılmıştır.Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak Ahilikte bir ahlak kuralı olduğunu söyleyen Birlik başkanı Tahir GAYRET ahilik prensiplerini yeni kuşaklara aktarmak bizim boynumuzun borcu diyerek, bizim esnaf ve sanatkarımızın gönül yapmayı kâr etmeye tercih eden insanların kalbinde edindiği mertebeyi maddiyatın üstünde tutan bir anlayışın sadece bizim esnaf ve sanatkarımızda bulunduğu belirtti. Ahilik, toplumsal barış ve uzlaşma içeren akıl, bilim, çalışma ve ahlak birlikteliği olduğunu söyleyerek 800 yıl önce başlayan ve günümüzde de yaşaması gereken bir felsefe olup, günümüzde Ahilik teşkilatının yerini alan 3600 meslek odası, 82 Birlik, 13 Mesleki Federasyon ve bunları bir araya getiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu olduğunu söyleyerek, esnaf ve sanatkarların, halkımızın Ahilik Haftasını kutlayarak sözlerini bitirdi.

            Protokol konuşmalarında ikinci olarak Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan AĞCAN konuşmasında, Ahilik felsefesine vurgu yaparak belediye olarak her zaman esnaf ve sanatkarın yanında olduklarını onların hizmetinde olduklarını vurguladı.

            Adalet ve Kalkınma Partisi Bolu Milletvekili Fehmi KÜPÇÜ, yaptığı konuşmada amaçlarının bu coğrafyada yaşayan bütün insanların insani duygular içinde, kardeşlik duyguları içerisinde müreffeh bir şekilde yaşamalarını sağlamak olduğunu belirterek, esnafımızın ahilik kültürü ile yoğrulmuş üretken bir insan olması  gerektiğini anlatarak bizlere düşen görev esnaf ve sanatkarlarımızın önlerini açmak olduğunu belirtti.

            Protokolün son konuşmasını Bolu valisi Ahmet ZAHTEROĞULLARI yaparak, benden önceki konuşmacılar ahilik kültürüne vurgu yaptılar. Ahilik prensiplerini gelin Bolu’muzda tam olarak yaşatalım. Esnaf ve ticaret erbabı bunu çoğunlukla zaten Bolu’da uyguluyor. Bolu girişine yazdıralım. Bu ilde eksik tartılmaz, ayıplı mal satılmaz, değerinin üzerinde mal satılmaz, kimse kandırılmaz gibi iyi meziyetleri uygulayarak bolumuzda bunu yaşatalım. Tüm esnaf ve sanatkarlarla el ele verelim bunu gerçekleştirelim diyerek tüm halkımızın ve esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik haftasını kutladı.

            Protokol konuşmalarının ardından Bolu il Müftülüğü tarafından Şed kuşatma töreni yapıldı. Ardından Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Halk Oyunları Topluluğunun Halk oyunları gösterisi yapıldı.

            Ahilik Haftası Kompozisyon Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Kompozisyon yarışması üçüncüsü Filiz ÇETİNKAYA’ya Fotoğraf makinesi hediyesini Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan AĞCAN verdi. Kompozisyon yarışması ikincisi Hilal ÇELİK’e Tablet ödülünü Vali Yardımcısı H.Necdet ÖZEROĞLU  verdi. Yarışma birincisi olan Hafize Nur SÜZGEN’e Bisiklet hediyesini Bolu Valisi Ahmet ZAHTEROĞLULLARI verdi.

            2014 Yılı Bolu İli Yılın Ahisi seçilen  Deri Ustası Fevzi ÇİMEN’e Şed Kuşatmasını Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Tahir GAYRET  yaptı.Yılın Ahisi Fevzi ÇİMEN’e Plaket ödülünü Adalet ve Kalkınma Partsi Bolu Milletvekili Fehmi KÜPÇÜ verdi.

            Necip Fazıl Kültür Merkezindeki kutlama programı bittikten sonra Belediye önünde Tüm Bolu Halkına Ahi Pilavı-Helva ve İkramlar yapıldı.

 

 


Duyurular

Etkinlik Takvimi

BESOB

Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Tel: (0374) 215 55 71
GSM:(0530) 541 18 11
Faks: (0374) 213 25 58